A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 7 perc

Vita a sötét energia körül: Megkérdőjelezett Nobel-díjas eredmények az univerzum tágulásáról

Felbolydult az asztrofizika világa: vajon tényleg gyorsul-e a világegyetem tágulása? Új kutatások megkérdőjelezik a Nobel-díjas eredményeket.

Különös fejleményeket tárgyalnak a fizika világából, ahol a világegyetem tágulásának üteméről heves vita bontakozott ki. Az elfogadott nézettel szemben egy kutatócsoport azt állítja, hogy az univerzum tágulása talán mégsem gyorsul.

Ez a megállapítás a sötét energia koncepcióját is megkérdőjelezné, amely az 1990-es évek szupernóva-megfigyelésein alapult. Akkor a Nobel-díjat is e felfedezésért ítélték oda, most azonban többen felvetik, hogy talán idő előtt ünnepelték ezt a felismerést.

A friss elemzések szerint a szupernóva-eredmények torzulhattak amiatt, hogy a galaxisok korával összefügg a szupernóvák megjelenése. Egyes tudósok úgy vélik, ha ezt figyelembe vesszük, nincs szükség sötét energiára – más fizikusok viszont hevesen cáfolják ezt az értelmezést.

Közben újabb kutatócsoportok is megjelentek saját elemzéseikkel, amelyek tovább árnyalják a képet. Minden oldal erős érveket sorakoztat fel, de az adatbázis és a modellezési módszerek folyamatosan vitatottak maradnak.

A videó azzal zárul, hogy a tudományos közösségben jelentős bizonytalanság övezi az univerzum tágulásának pontos magyarázatát, illetve felveti az elfogulatlanság és az intézményi érdekek kérdéseit is.