Az univerzum eredetéről szóló gondolkodásunkat évtizedek óta a Nagy Bumm elmélete uralja, ám a tudomány lényege, hogy folyamatosan megkérdőjelezzük a bevett nézeteket. Ebben a részben izgalmas kérdéseket vetnek fel: mi lenne, ha a Nagy Bumm sosem történt volna meg? Létezhet-e más magyarázat a világegyetem kezdetére vagy annak örökkévalóságára?
Részletesen bemutatják azokat a megfigyeléseket, amelyek ma is a Nagy Bumm elmélet mellett szólnak – ilyen például a kozmikus vöröseltolódás, a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás, illetve a könnyű elemek eloszlása. Ezek az alátámasztó bizonyítékok segítenek összerakni a kozmológia jelenlegi nagy képét.
A videó ugyanakkor nagy hangsúlyt fektet a főbb kritikákra is, mint a horizont-, a síklapúság- és a monopólus-probléma. Feltűnnek alternatív elméletek, köztük az Állandó Állapotú Modell, a plazmakozmológia vagy a Penrose-féle konform ciklikus kozmológia. Elgondolkodtató ötleteket vetnek fel, miszerint a téridő talán nem is alapvető létező, hanem egy mélyebb struktúrából vagy eseményhálóból emelkedik ki.
Megismerkedhetünk egzotikus lehetőségekkel: eternális infláció, brán-világ forgatókönyvek, kvantumgravitációs felvetések és a szimulációs hipotézis is terítékre kerülnek. Ezek az elméletek mind abban hasonlítanak, hogy alternatívát kínálnak a Nagy Bumm egyszeri kirobbanásának képével szemben, és új kérdéseket tesznek fel: vajon volt-e kezdet? Vagy a világegyetem mindig is létezett?