A kritikában több szempontból elemzik az HBO The Last of Us második évadának fináléját, kitérve a videojáték eredeti történetére és annak adaptálására. Az alkotók változtatásai, például Abby és Ellie karakterfejlődése, komoly vitákat váltanak ki a beszélgetők között, különösen Ellie megváltozott viselkedése és morális döntései mentén.
Felmerül a kérdés, mennyire sikerült valóban átadni Ellie jellemét, vagy inkább elidegenítik a nézőt az új irányokkal. Téma az is, hogy a rövidített vagy átdolgozott jelenetek miatt sok emocionális csúcspont elmarad, vagy kevésbé érzékelhető, például Jesse és Dina kapcsolatának bemutatása kapcsán.
A produkció vizuális megvalósítása többször is dicséretet kap, külön kitérnek a díszletekre és a látványvilágra, ugyanakkor a nézők csalódottságát hangsúlyozzák a szereplők ábrázolásának hibái, illetve az olyan dramaturgiai lépések miatt, amelyek a főszereplők motivációit teszik megkérdőjelezhetővé.
A vélemények szerint a sorozat második évada érzékelhetően gyengébb, mint az első, sokakban felmerül a folytatás értelme; különösen a nézők elégedetlenségének ad hangot az, hogy a harmadik évad a másik karakter, Abby szemszögéből mutatná be a történetet.
Összességében újabb példát látunk, amikor a videojáték és a sorozat közötti eltérések, valamint az adaptáció kreatív döntései erősen megosztják a rajongótábort – felvetve a kérdést: vajon lehet-e mindkét médiumban maradandó, hiteles karaktert és élményt teremteni?