A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 12 perc

Vera Rubin Obszervatórium: Új korszak a csillagászatban

Egy új chilei obszervatórium forradalmasítja a csillagászatot, és egészen új módon mutatja meg az univerzum változásait.

Extrém részletességű felvételek érkeztek a chilei Andokban található új Vera C. Rubin Obszervatóriumból, amely a csillagászat egyik legmodernebb eszköze. A bemutatott képek és technológiai újdonságok lehetővé teszik, hogy eddig elképzelhetetlen pontossággal vizsgáljuk az éjszakai égbolt változásait.

A Rubin Obszervatórium célja, hogy folyamatosan képeket készítsen az égboltról, és ezekből mozgóképet – az égbolt filmjét – állítson össze. Ezáltal olyan rövid idő alatt változó jelenségeket is észre lehet venni, amelyek eddig rejtve maradtak, például szupernóva-robbanások és gyorsan változó csillagok.

Az obszervatórium a világ legnagyobb digitális fényképezőgépével rendelkezik, amely egyidejűleg hatalmas égboltterületet tud lefotózni, és a kamera részletgazdagsága messze meghaladja más távcsövekét. Ez lehetővé teszi, hogy például aszteroidák ezreit fedezze fel rendkívül rövid idő alatt, sőt, a becslések szerint a következő években milliónyi új aszteroida kerülhet a tudomány látóterébe.

Az asztrofizikusok közös döntési folyamata, az ún. dekádális felmérés jelöli ki, hogy mely nagy tudományos projektek kapnak támogatást. A Rubin Obszervatórium történetét, célkitűzéseit és a döntéshozói hátteret is feltárja a videó, miközben izgalmas kérdéseket vet fel a sötét anyag, a sötét energia és az univerzum térbeli szerkezetének kutatásáról.

Végül a közönség is fontos szerepet kap, hiszen az összes adat szabadon hozzáférhető lesz, így a polgári tudósok is részt vehetnek az új égi objektumok felfedezésében vagy akár váratlan jelenségek megfigyelésében.