Sokak számára a filléres gamer PC építése mindig is különleges kihívást jelentett. Az alkatrészek beszerzése és a minél jobb játékélmény elérése szűk költségvetéssel rengeteg kreativitást igényel. Az elmúlt tíz évben folyamatosan változott a piac: most azonban komoly akadályokba ütközik, aki olcsón szeretne erős gépet építeni.
Manapság a régebbről jól ismert irodai gépeket, mint például a legendás Dell Optiplexeket, már nem lehet könnyedén modern gamer PC-vé alakítani. Az újabb, hasonlóan olcsón elérhető irodai gépeknél gyakran nem lehet megfelelő videokártyát beszerelni, vagy ha igen, akkor is csak nagy kompromisszumok árán. A piac jelentősen drágult, és a jó ár-érték arányú használt gépek is eltűnőben vannak.
Az aktuális konzolok is nagy szerepet játszanak ebben a folyamatban. Ma már a PlayStation 5 és Xbox Series X kedvező ár-érték aránnyal csábítja a gamereket, ami csökkenti az olcsó PC-s alternatívák vonzerejét. A konzolokról váltani már nem annyira egyértelmű előny, mint régebben volt.
A legolcsóbb új grafikus kártyák gyenge teljesítményt nyújtanak, a jobb használt példányokhoz nehéz hozzájutni elfogadható áron. Az újonnan megjelenő AAA játékok egyre komolyabb hardvert igényelnek, ráadásul a ray tracing sokszor már elvárás, amit a régebbi kártyák nem támogatnak. Ez mind tovább nehezíti az igazán olcsó gamer gépek építését.
Felvetődik a kérdés: lesznek-e új, könnyen bővíthető irodai gépek? Megjelenik-e a piacon végre egy olyan, igazán pénztárcabarát új grafikus kártya, amely valós alternatívát jelent a belépőszintű gamereknek? Sok múlik az AMD-n, az Intel-en, de akár egy új készülékhullám is változást hozhat. A kérdés felveti a gondolatot: vajon lehet-e még olcsón játékra alkalmas számítógépet építeni, vagy végleg lehúzta a rolót a budget PC korszak?