A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 9 perc

Vámháború és bizalomvesztés: az amerikai gazdaság turbulenciái Trump politikája nyomán

Donald Trump akár 40%-os vámokat helyezett kilátásba 14 ország számára, de a folyamatos határidő-halasztások és a politikai-gazdasági bizonytalanság egyre több amerikai választó és vállalkozás bizalmát rendíti meg.

Az amerikai kormányzat legújabb kereskedelmi intézkedéseit elemzi a videó, fókuszban Donald Trump újonnan bejelentett, akár 40%-os vámemeléseivel, amelyeket 14 ország felé irányoz elő – köztük Japán és Dél-Korea is érintett. Ezeknek a vámoknak a bevezetési határideje többször is módosult, legújabban augusztus 1-jére.

Meglátjuk, hogyan változott az amerikai választók megítélése a vámokkal szemben: míg 2024-ben csak 39% vélte úgy, hogy a vámok rontják a gazdaságot, 2025 júniusára már 57% látja így. Különösen az önálló (független) szavazók körében drasztikus a bizalomvesztés, csak 16% gondolja, hogy a vámok előnyösek lennének a gazdaságnak.

A vállalkozások reakciói is helyet kapnak: sok kisvállalat a gazdasági bizonytalanság és az ismétlődő határidő-módosítások miatt elhalasztja beruházásait, vagy akár elbocsátásokra kényszerül. Az interjúalanyok szerint ez jelentős nehézségeket okoz mind a munkaerőpiacon, mind a vállalkozások mindennapjaiban.

A tőzsde és befektetők szkeptikus hozzáállása is előkerül, sokan nem igazán hiszik, hogy a magas vámok ténylegesen életbe lépnek. A gazdasági elemzők és a Wall Street véleménye megoszlik: egyesek inkább késleltetett fenyegetést, mások újabb eszkalációt látnak a lépésekben. Nyitva marad a kérdés, hogy az ismételt határidő-tologatás inkább tárgyalási manőver, vagy arra utal, hogy Trump kerüli a végső konfrontációt.