A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Válság vagy fejlődés: hol tart ma a világ?

Vajon napjainkban a remény vagy a kétségbeesés történetét éljük? Angus Hervey előadása izgalmas kérdéseket vet fel társadalmunk jövőjéről, veszteségeiről és eredményeiről.

Angus Hervey előadásában felveti, hogy vajon napjainkban a „szörnyek idejét” vagy a csodák korszakát éljük-e. Antonio Gramsci híres gondolatát idézve rámutat, hogy a világ mély válságon megy keresztül, és mindenhol olyan hírekkel találkozunk, amelyek összeomlást, kríziseket, igazságtalanságokat és megosztottságot sugallnak.

Ezzel a sötét képpel szemben viszont kevesebb figyelem jut a pozitív fejleményeknek. Felveti, hogy a figyelmünkből hiányoznak azok a történetek, amelyek az emberi haladásról, innovatív egészségügyi sikerekről, társadalmi változásokról és környezetvédelmi eredményekről szólnak. Ilyen példák között szerepel a malária elleni első vakcina bevezetése, amely máris milliók életét menti meg, országok, ahol betiltották a gyerekbántalmazást vagy elérték betegségek felszámolását, illetve globális környezeti pozitív fordulatok.

A néző többek között olyan kérdésekkel szembesül, mint hogy vajon a negatív történések mellett mennyi mindent érünk el kollektívan, mennyire felel meg a valóságnak az apokaliptikus narratíva, és hogyan formáljuk saját hozzáállásunkkal a jövő társadalmát. Érdemes elgondolkodni azon, hogyan egyensúlyoz a világ a válság és megújulás, veszteség és remény között, illetve hogy milyen szerep jut az egyénnek ebben a folyamatban.