Sokakban felmerült már, hogy el lehetne-e jutni az űrbe rakéták nélkül, és miért jelent ez kihívást. A beszélgetés több szempontból vizsgálja, hogy mennyibe kerül jelenleg az űrutazás, milyen bonyolult és veszélyes a rakéták használata, illetve milyen problémákat oldana meg egy alternatív megoldás.
Felvetődik a geostacionárius pálya elérése, valamint az abból következő ötlet: egy űrlift, amely egy hosszú kábel segítségével juttatná az embereket és szállítmányokat az űrbe. Szó esik az elképzelhetetlenül hosszú (23 000 mérföldes) kábeltől kezdve a szükséges anyagok fejlesztésén át a mérnöki kihívásokig. Különösen izgalmas, hogy létezik egy speciális anyag, a szén nanocső, amelynek erőssége lehetővé tenné az elképzelt szerkezet megépítését, de jelenleg még csak néhány centiméteres méretben képesek előállítani ezt a technológiát.
A beszélgetés rávilágít arra is, hogyan változott az űrbe jutás költsége, mennyiben befolyásolhatja ezt egy ilyen áttörő találmány, és felteszi a kérdést: vajon tényleg szükség van-e egy ilyen monumentális szerkezetre most, amikor az űrutazás már olcsóbbá vált? Elgondolkodtató, hogy hogyan valósítható meg egy ekkora mérnöki csoda, mi lenne az előnye a hagyományos rakétákkal szemben, és mennyi időbe telne maga az utazás az űrlifttel.