A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 8 perc

Új utakon az önfejlesztő mesterséges intelligencia az MIT újításával

Az MIT kutatói olyan nyelvi modellt mutattak be, amely képes saját magát tréningezni, új lendületet adva az önfejlesztő mesterséges intelligenciák fejlődésének.

Egészen új mérföldkőhöz érkeztünk a gépi tanulás világában: az MIT kutatói olyan nagy nyelvi modelleket építettek, amelyek képesek önállóan tréningezni, mégpedig megerősítéses tanulás segítségével.

Az egyik legérdekesebb kérdés, amit a kutatók felvetnek, az, hogy miként lehetne áthidalni azt a korlátot, hogy a jelenlegi modellek – például a GPT4 vagy a Claude – a tanítás után statikusak maradnak, és nem tudnak új információkat feldolgozni. Az új módszer lényege, hogy a mesterséges intelligencia saját magának generál tréningadatokat, sőt önállóan választja ki a leghatékonyabb finomhangolási stratégiát is.

Két egymásba ágyazott tanulási ciklust mutatnak be, ahol a modell először sajátos „önszerkesztési” utasításokat képez természetes nyelven, majd ezek alapján fejleszti tovább saját algoritmusait, például különféle adatbővítési és tanítási beállításokat is tesztelve. Ez a visszacsatolás folyamatos önfejlesztést eredményezhet.

Felmerülnek izgalmas problémák is, például a folyamatos tanulás közben tapasztalható „katastrofális felejtés”, amikor a modell új információk hozzáadása során korábbi tudását elveszíti, illetve a jelentős számítási igény is kérdéseket vet fel. A kutatás így új irányokat nyithat az adaptív és önfejlesztő AI rendszerekben, és közelebb hozhatja a folyamatosan megújuló mesterséges intelligenciát.