Különös érzésekkel találkozik a jelenlegi bikapiacon az, aki figyelemmel kíséri a kriptopiac szokásos négyéves ciklusait. A likviditás összetétele és az árazási dinamika is jelentősen átalakult, mivel az idei ciklust már nemcsak a lakossági befektetők, hanem intézményi ETF-ek és vállalati kincstárak is mozgatják.
A készlet egyre nagyobb része zárul le ETF páncéltermekben és céges trezorokban, miközben a lakossági kereskedelem a memecoinok és layer 2 hálózatok körül pezseg. A volatilitás szokatlanul visszafogott, a piac egyértelmű szakaszai helyett inkább lassú, oldalazó mozgást látunk, ami új kérdéseket vet fel a klasszikus ciklusmodell érvényességéről.
Az intézményi kereslet felfutásának, az amerikai szabályozás enyhülésének és a jegybankok laza monetáris politikájának hatásai újfajta szerkezetet adtak a piacnak. Az altcoinok sokkal visszafogottabban teljesítenek, a nagy hype helyett szakaszos kitörések és hosszabb lecsorgások jellemzik őket. Közben a stratégiai Bitcoin-tartalékolás állami szinten is napirendre került.
Ezzel párhuzamosan az eszköztokenizációs (RWA) szektor is gyors fejlődésnek indult, új lehetőségeket kínálva az intézményi tőkének és a diverzifikációt kereső befektetőknek. Mindez arra késztet, hogy megkérdőjelezzük: vajon tényleg leáldozott-e a klasszikus négyéves ciklusnak – és hogyan érdemes most pozícionálni magunkat?