A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Új szintre lép az adatvédelem az Archium decentralizált számítási platformmal

Az Archium egy új generációs decentralizált számítási platform, amely titkosítva tartja az adatokat a feldolgozás alatt is, forradalmasítva ezzel az adatok biztonságos felhasználását az interneten.

Az Archium egy decentralizált, titkosított szuperszámítógép, amelynek célja, hogy teljesen új felhasználási módokat tegyen lehetővé az internet számára azáltal, hogy az adatokat titkosítva tartja a feldolgozásuk közben is. Ezzel alapjaiban alakítja át, ahogyan az interneten az adatokat kezelik, és megszünteti azt a kockázatot, hogy egy köztes fél a feldolgozás során gyenge ponttá váljon.

A videó részletesen bemutatja, hogyan különböztetjük meg az adatok három állapotát: pihenő (at rest), mozgásban lévő (in transit) és feldolgozás alatt álló (in use) adatokat, illetve azt, hogy ezek mindegyike eltérő biztonsági követelményeket támaszt. Kiemeli azt a kihívást, hogy az adatokat a feldolgozásuk során – amikor le kell őket fejteni – a legnehezebb megvédeni.

Analógiák és példák segítségével ismerteti azokat a titkosítási technológiákat, amelyeket eddig a biztonságos feldolgozás érdekében használtunk, például a Trusted Execution Environment (TEE) típusú hardveres megoldásokat, és rávilágít azok gyengeségeire, mint például a gyártókba vetett bizalom szükségessége vagy a lehetséges hibák, hátsó kapuk veszélyei.

A decentralizált bizalmas számítás, ezen belül az MPC (Multi-Party Computation), matematikailag igazolható titkosításra épít, nem pedig a hardver gyártóinak hibátlan működésébe vetett hitre. A videó rávilágít, hogy az Archium miként használja ki ezt a megközelítést saját hálózata kialakításakor, és hogyan biztosítja, hogy az adatok a feldolgozás minden lépésében titokban maradjanak.

Valós példát mutat be, ahol egészségügyi cégek közösen képeznek ki egy AI-t, miközben adataikat nem osztják meg egymással, csupán a titkosított, feldolgozható részeket – ezzel mindannyian profitálnak, anélkül hogy kompromittálnák a páciensadatokat. Hasonló lehetőségeket vázol fel a pénzügy, játékfejlesztés, szavazási rendszerek és egyéb ágazatok számára is.

Kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy milyen új típusú alkalmazások és ipari együttműködések válnak lehetségessé ezzel a technológiával, és hogyan változtathatja meg a decentralizált titkosított számítás az érzékeny adatokat igénylő folyamatokat a következő években.