Látványos formatervezésével a Tara Polar Station új lehetőségeket kínál a sarkköri kutatáshoz: a szokatlan, repülő csészealjat idéző alakjával, valamint különleges technológiai felszereltségével a tudósok eddig elérhetetlen területeken dolgozhatnak majd. A globális klímaváltozás miatt a Jeges-tenger jege egyre vékonyabbá válik, ami új megoldásokat követel a régóta bevált módszerek helyett.
Az állomás többéves, ismétlődő sodródásai alkalmával a központi Északi-sarktérség változásait fogják vizsgálni, nagy hangsúlyt fektetve az élővilág – különösen a planktonok és algák – szerepére az éghajlat szabályozásában. A fedélzeten kialakított laboratóriumokban lehetőség nyílik DNS-szekvenálásra, mikroszkópos vizsgálatokra és a jég alatti vízi környezet közvetlen tanulmányozására is.
Kiemelt szerepet kap az állomáson található, különleges „moon pool”, amelyen keresztül a tudósok műszereket juttathatnak a jégtakaró alá. Ez egyedülálló betekintést nyújt abba, hogyan élnek és reagálnak a sarkvidéki mikroorganizmusok, és mennyiben befolyásolják a felhőképződést vagy a jégréteg formálódását.
Az arktiszi expedíció kihívásait tovább árnyalja a növekvő szennyezés, a fekete szén és egyéb légköri szennyező anyagok jelenléte a térségben. A kutatók hosszú távon kívánják nyomon követni, miként formálják át ezek a tényezők az Északi-sarkvidék ökoszisztémáját, és hogy milyen következményekkel számolhatunk, ha a következő évtizedekben teljesen eltűnik a nyári jégborítás.