A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 8 perc

Új-mexikói és texasi áradások: mentés, keresés és a közösségek küzdelme

Heves esőzésekről és korábbi erdőtüzek okozta pusztító áradásokról, drámai mentésekről és az áldozatok után folytatott keresésről szól az összefoglaló Új-Mexikó és Texas legfrissebb természeti katasztrófái kapcsán.

Az utóbbi napokban heves esőzések okoztak pusztító áradásokat Új-Mexikóban, amelyek tragikus következményekkel jártak: legalább három ember, köztük két gyermek életét vesztette, amikor villámárvíz zúdult egy dél-új-mexikói falura. A helyszínen a mentőcsapatoknak legalább 85 embert kellett kimenteniük autókból és otthonokból, miután a Rio Ruidoso folyó minden eddigi rekordot meghaladva hat méter magasra duzzadt.

A természeti katasztrófa hátterében nemcsak az intenzív monszunesők állnak, hanem a tavalyi erdőtüzek is, amelyek a talajt vízállóvá tették, és ez nagymértékben növelte a helyi árvizek pusztító hatását. A hegyvidéki domborzat és a lejtők miatt a lehulló csapadék gyorsan összegyűlik a völgyekben, ahol számos település található. A szakértők, köztük Derek Van Dam meteorológus is hangsúlyozza, hogy ilyen körülmények között valódi vízfalak zúdulnak le, elragadva házakat, lakóautókat, minden útjukba kerülő tárgyat.

A jelentés kitekintést nyújt más amerikai régiókra is: Texasban a közelmúltban szintén súlyos, halálos áradások pusztítottak, ahol a helyi mentőszervezetek, például a Cajun Navy és önkéntes egységek fáradhatatlanul dolgoznak az eltűnt személyek felkutatásán. Az áldozatok között említenek olyanokat is, akik a mentési munkálatok során rendkívüli nehézségekkel néznek szembe, beleértve a hőséget, az újabb esőzéseket, a természeti terepviszonyokat és az érzelmi terhet.

Érdekes kérdéseket feszeget a riport: hogyan súlyosbítja a korábbi erdőtüzek okozta talajpusztulás az árvizek erejét, meddig lehet reménykedni túlélők megtalálásában, és miként szerveződnek meg a helyi és országos mentőcsapatok ekkora katasztrófák idején? Mindezek mellett a riport felhívja a figyelmet arra, hogyan küzdenek a közösségek a természeti csapásokkal, és milyen érzelmi terhelést jelent az áldozatok hozzátartozóinak, valamint a segítőknek.