A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 64 perc

Új közösségek új világa: a hálózati államok felemelkedése

Balaji Srinivasan bemutatja a hálózati állam vízióját, amelyben online közösségek fizikai társadalmakat hoznak létre saját elvek és célok mentén. A beszélgetésben szóba kerülnek a digitális nomádok, az internetalapú társadalom kihívásai, valamint történelmi és geopolitikai párhuzamok.

Képzelj el egy új társadalmi modellt, ahol az online közösségek saját fizikai közösségeket – úgynevezett „hálózati államokat” – hoznak létre világszerte. Balaji Srinivasan és vendégei betekintést adnak ebbe az elképzelésbe, amely az interneten épülő társadalmak alapjain nyugszik. Összehasonlítják a történelmi példákat – mint a Massachusetts Bay Colony, a Stanford Egyetem és a Bay Area kapcsolata – a most születő, közösségalapú hálózati államokkal.

Megvizsgálják, mi motiválja azokat az embereket, akik ezekbe a közösségekbe költöznek. Szó esik arról, hogy a globális digitális nomádok, vállalkozók és olyanok, akik nem férnek hozzá a nyugati vízumokhoz, most egészen új helyeken keresik a boldogulásukat. A beszélgetés feltérképezi, hogyan válhat egy „internet first” szemléletű közösség valódi fizikai tömeggé, ahol a mindennapok optimalizálása, időmegtakarítás és az összetartozás érzése kerül előtérbe.

Társadalmi, geopolitikai és gazdasági hatásokat is vizsgálnak: mi történik, amikor Amerika elveszíti vezető pozícióját, hogyan reagál a világ az Egyesült Államok bel- és külpolitikai átalakulására? Mit jelent a „hálózati állam” koncepció egy olyan világban, ahol a decentralizált pénzügyek (például a Bitcoin) és a transznacionális digitális közösségek egyre nagyobb teret nyernek?

A beszélgetés során szokatlan, provokatív kérdések merülnek fel az államok szerepéről, a fizikai és digitális közösségek összefonódásáról, a szabadságról, egyenlőségről és arról, hogy mit jelent a XXI. században egy új társadalmat, akár gyakorlatban is, a nulláról felépíteni.