Donald Trump elnök által a világ minden országára kivetett vámokat most az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bírósága jogellenesnek nyilvánította. A testület arra a következtetésre jutott, hogy Trump nem rendelkezett megfelelő felhatalmazással a rendkívüli hatáskörök alkalmazására a vámok bevezetésekor, amelyet április 2-án jelentett be. Az egész folyamatot öt kis amerikai vállalkozás indította el, akik jelentős veszteségeket szenvedtek el a vámháború miatt.
Feszült viták bontakoztak ki arról, hogy a Fehér Ház mennyiben értelmezheti sajátosan a törvényeket, illetve milyen mozgástere van végrehajtási rendeletek kiadására, a Kongresszus háttérbe szorításával. A bíróság döntése rámutat arra, hogy az amerikai jogrendszer éppen azért teszi különállóvá a bíróságokat, hogy ellenőrizze a végrehajtó hatalom lépéseit, beleértve az elnököt is.
Érdekes történelmi párhuzamok is előkerülnek: például Nixon lépései 1971-ben, amikor szintén válsághelyzetre hivatkozva vetett ki ideiglenes globális importvámokat. Ezúttal azonban nincs egyértelmű nemzetközi vészhelyzet, csupán vitatható gazdasági indoklás. A videó külön hangsúlyt fektet arra, hogy milyen törvényi lehetőségek és kiskapuk állnak még az elnök rendelkezésére, ha továbbra is vámokat szeretne bevezetni.
A kereskedelmi törvények és különféle jogszabályok részletes bemutatásra kerülnek, szóba kerül az USA és az Egyesült Királyság közti tárgyalások sajátossága, valamint az EU-val és Kínával folytatott, jelenleg is tartó vámháború. Felmerül a kérdés, hogy a túl gyakori vámfenyegetések hogyan kezdenek elveszíteni súlyukból, illetve mi történik azokkal a vállalkozásokkal, amelyek már kifizették a jogellenes vámokat.