A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 8 perc

Trump újabb vámokat lebegtet az amerikai kereskedelem jövőjéről

Donald Trump újabb vámokat jelent be több ország számára, miközben szakértők elemzik, milyen gazdasági és politikai logika húzódik meg a stratégia mögött, és milyen hatással lehet mindez az amerikai lakosságra.

Donald Trump amerikai elnök ismételten figyelmeztet több országot, hogy amennyiben nem jön létre velük kereskedelmi egyezség, augusztus 1-jétől jelentős visszavágó vámokkal kell számolniuk. A bejelentések között szerepel többek között az is, hogy a réz behozatalára 50%-os vámot vetnek ki, valamint a gyógyszeripari termékekre 200%-os vámtételt vezethetnek be.

A videóban megszólal Richard Baldwin, nemzetközi közgazdász professzor, aki többek között saját könyve alapján elemzi Trump vámstratégiáját. Felveti, hogy a lépések mögött valódi gazdasági logika, vagy inkább érzelmi, politikai indíttatás húzódik meg. Kiemeli: Trump kommunikációjában gyakran csak az érzelmi hatás a lényeges, a konkrét számok és határidők inkább szimbolikus jelentőségűek.

Szóba kerülnek az Egyesült Államok lakosságát érintő árnövekedések, valamint hogy ezek a vámok mennyiben befolyásolják a mindennapi fogyasztás árát olyan üzletláncokban, mint a Walmart vagy az Amazon. Baldwin rávilágít: bár a Fehér Ház tagadja az inflációs hatásokat, több kutatás is az ellenkezőjét mutatja. A piac reakciója, az árfolyamok és az eszközárak alakulása is terítékre kerül.

A vitában szó esik Kína szerepéről, a két ország közötti feszültségekről és arról, miként próbálja Kína ellensúlyozni az amerikai vámokat saját exportkorlátozásaival. Érdekes kérdésként merül fel, hogy a választói réteg mennyire érzékeny ezekre a gazdasági döntésekre, valamint mennyi mozgástere marad az elnöknek az ellentmondásos célok összeegyeztetésében.