Drámai éjszakai fordulat után a republikánus képviselők többsége végül támogatta Donald Trump elnök második ciklusának első nagy törvénycsomagját, amely jelentős adó- és költségvetési átalakításokat tartalmaz. Az utolsó pillanatos egyeztetések, telefonhívások és személyes lobbikampányok meggyőzték azokat a republikánusokat is, akik korábban ellenezték a jogszabályt.
Ellentmondásos számok és komoly aggodalmak merültek fel a törvény által okozott társadalmi és gazdasági következmények kapcsán. Független elemzések szerint akár több millió amerikai veszítheti el egészségbiztosítását, miközben a nemzeti adósság 3,3 billió dollárral nőhet – ezek a részletek is komoly feszültségeket szítottak nemcsak a republikánusok, hanem a közvélemény körében is.
Különböző republikánus frakciók különböző okokból ellenezték vagy támogatták a jogszabályt: a mérsékelteket főként a szociális kiadások csökkentése aggasztotta, míg a fiskális konzervatívok a költségvetési fegyelem lazulásától tartottak. Ezek a politikai alkuk és kompromisszumok hátterében azonban ott húzódott Trump elnök személyes politikai befolyása – a közvetlen nyomásgyakorlás, a lojalitás felszínre hozása és az esetleges politikai megtorlás ígérete is komolyan befolyásolta a képviselők döntéseit.
Az egész folyamat során újra és újra felmerült a kérdés: született-e kompromisszumos megoldás, és milyen hosszú távú következményekkel kell számolnunk? A törvény tartalmának összetettsége, a pártok közötti árkok és a közvélemény erős szkepticizmusa mind azt sejtetik, hogy a hatások még hosszú ideig fognak visszhangozni a politika és a társadalom különböző szintjein.