Az elemzés középpontjában az áll, hogy milyen szerepet játszhatna Donald Trump az orosz-ukrán háború lezárásában. Felmerül a kérdés, hogy milyen eszközökkel lehetne nyomást gyakorolni Oroszországra, különös tekintettel arra, hogy Vlagyimir Putyin kizárólag az erő nyelvén ért.
Vizsgálat tárgyát képezi az is, hogy Ukrajna mennyi támogatást kapott a Nyugattól, és hogy a Biden-kormányzat hozzáállása mennyiben korlátozta az ország védekezését. Az elhangzó gondolatok szerint a korábbi félelmek a nukleáris eszkalációval kapcsolatban is befolyásolták a döntéshozatalt.
Kiélezett helyzet alakulhat ki Kelet-Európa más országai, például Lengyelország, Litvánia, Lettország, Észtország, valamint Moldova esetében, hiszen Putyin további terjeszkedési szándékai is szóba kerülnek. A NATO és az EU felelőssége, illetve a szankciók hatékonysága szintén fontos témaként jelenik meg.
Felvetődik, hogyan lehetne úgy módosítani a katonai támogatást és a gazdasági szankciókat, hogy azok valóban változást hozzanak a háború menetében, miközben az orosz gazdaság stabilitása és az ukrán szuverenitás megőrzése is terítékre kerül.