A
A

UMA hamarosan bemutatkozik

  • Angol
  • Magyar
  • 18 perc

Trump gazdasági tervei és a kriptovaluták hatása az amerikai piacra

Scott Bessent kulcsfontosságú szereplőként tárgyalja a Trump-adminisztráció költségvetési és kereskedelmi stratégiáját, miközben feltűnően nagy hangsúlyt kapnak a vámbevételek, a dereguláció, valamint a kriptodevizák és a stabilcoinok növekvő szerepe az USA pénzügyeiben.

Scott Bessent neve körül egyre élénkebb a figyelem, különösen azután, hogy új kereskedelmi megállapodást kötött Kínával, és aktívan részt vett a Trump-adminisztráció gazdasági stratégiájának kialakításában. A háttérben két fontos kongresszusi meghallgatás is zajlott, ahol Bessent részletezte a következő időszak makrogazdasági terveit, a Trump-féle költségvetési csomag elfogadtatásának akadályait, valamint a szövetségi adósságplafon jelentette veszélyeket.

A költségvetés elfogadása körüli politikai csatározások, különösen a Freedom Caucus kiadáscsökkentési követelései, komoly bizonytalanságot teremtenek. Érdekes kérdés, milyen kompromisszumok születhetnek, és hogyan válhatnak a vámbevételek az amerikai költségvetés egyik pillérévé. Az is felmerül, hogy a vállalatokat vagy a fogyasztókat fogják-e terhelni a vámok költségei – különös tekintettel arra, hogy a gazdasági környezet most kevésbé kedvez a vállalati áremeléseknek.

A videó részletesen taglalja a kormányzati dereguláció jelentőségét is, illetve azt, hogyan ellensúlyozhatná a vámok költségeit a szabályozások csökkentése. További izgalmas téma a Doge-kezdeményezés, amely Elon Musk vezetésével a kormányzati pazarlás visszaszorítását tűzte ki célul, és egészen megdöbbentő adatokat hozott felszínre a szövetségi pénzmozgásokról.

A kriptodevizák és stabilcoinok rohamos terjedése szintén markáns téma, különösen annak fényében, hogy az amerikai pénzügyminisztérium szerint ezek hosszú távon akár több ezermilliárd dollárnyi keresletet támaszthatnak az amerikai államkötvények iránt. Felmerül, hogy a digitális dollár vagy a magánszektorban kibocsátott digitális valuták jelenthetik-e a jövőt.

Kiemelkedő kérdés, vajon a minisztérium nagyívű kötvény-visszavásárlási programjai – amelyeket például a stabilcoinokkal támogatott kereslet is táplálhat – hogyan befolyásolják majd a piacokat és a kamatlábakat. Bessent közelmúltbeli sikerei azt mutatják, hogy sok eszköz áll a kezében, de kérdés, hogy mindez elég lesz-e a gazdasági fordulathoz vagy a Fed szerepének átvételéhez.