A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 6 perc

Trump és az összeesküvés-elméletek hálójában: változó amerikai politika

A műsor azt vizsgálja, hogyan alakította át Trump és követői az amerikai politikát az összeesküvés-elméletek segítségével – és milyen veszélyeket rejt ez magában.

Az Egyesült Államok politikai kultúrájában mélyen gyökerező összeesküvés-elméleteket boncolgatja a műsor, kiemelve, hogyan váltak ezek az elméletek az elmúlt évtizedekben a közélet meghatározó részévé.

Donald Trump szerepvállalása mind a korábbi, mind a jelenlegi összeesküvés-narratívák terjesztésében különösen hangsúlyos, a birther mozgalomtól kezdve egészen a választási csalások vádjáig. Az epizód érinti, hogy Trump hogyan használja fel az efféle elméleteket saját politikai előnyére, miközben újabb válsághelyzetek – például a Jeffrey Epstein-ügy – újabb kérdéseket vetnek fel vele kapcsolatban is.

Részletezi a történelmi hátteret, megemlítve a Hofstadter-féle „paranoid stílus” koncepcióját, amely szerint az amerikai politikában ciklikusan bukkan fel a tömeges bizalmatlanság, például a szabadkőművesek, katolikusok vagy kommunisták irányában. A közelmúltban azonban már nem marginális alakok, hanem a politikai élet központi szereplői váltak az összeesküvés-elméletek zászlóvivőivé.

Vajon merre tart az amerikai közélet, ha az efféle teóriák rendszeresen visszatérnek? Miképp befolyásolja a politikai bizalom szintjét és a társadalmi polarizációt az, hogy a vezetők is aktívan hintik ezeket az elméleteket? Az adás kompromisszumok nélküli kérdéseket feszeget a „mélyállam”, Epstein titokzatos ügyfelei és az elhallgatott információk témakörében.