Donald Trump elnöksége alatt páratlan módon alakította át az amerikai intézményrendszert, jelentős átalakításokat kényszerítve ki a Kongresszustól kezdve a bíróságokon át a médiáig. Ezek az intézkedések leginkább a bevándorláspolitika területén váltottak ki heves vitákat.
Az új CNN közvélemény-kutatási adatok szerint egyre többen érzik úgy az Egyesült Államokban, hogy Trump túlzásba viszi a deportálásokat, miközben a lakosság többsége nem lát javulást az ország biztonságában. Különösen éles reakciókat váltottak ki a harmadik országokba történő kitoloncolások és azok a döntések, amelyek törvénytisztelő, büntetlen előéletű bevándorlókat is érintettek.
Felmerül a kérdés, hogy mennyire követi a kormány valójában a törvényeket a kitoloncolások során, és kik a legszigorúbb intézkedések célpontjai. Több beszélgetésből, fókuszcsoportból is kirajzolódik: még a republikánus szavazók egy része is óvatosabb lenne az „egyszerű” dolgozó bevándorlókkal szemben.
Az elnök ugyan sok eredményt elkönyvelhet, de úgy tűnik, egyre többen aggódnak a túlhatalom és a túlzott szigor miatt. A közvélemény így nem csupán azonnali intézkedésekre, hanem az összes kormányzati lépés megkérdőjelezésére is készen áll, különös tekintettel a gazdasági helyzet és a külkereskedelmi döntések alakulására is.