A globális, tetőre szerelhető napelemes rendszerek lehetőségeit kutató új tanulmány alapján a szakértők azt állítják, hogy ez a technológia lehet a klímaváltozás elleni küzdelem legnagyobb hozzájárulója 2050-re.
Az energiahordozók árának drasztikus csökkenése, a napelemek megfizethetőségének javulása és a rendszer megtérülésének felgyorsulása mind felvetik a kérdést: hol húzódik a tetőn elhelyezhető napelemes rendszerek ésszerű fejlesztésének határa?
A kutatók mesterséges intelligencia segítségével számolták ki a világ összes tetőfelületét és becsülték meg az elérhető, ténylegesen kihasználható energiatermelési potenciált, miközben különböző területi, lejtési és tájolási tényezőket is figyelembe vettek.
Felmerül az is, hogy a nagy klímasérülékenységű régiókban — például Afrikában — milyen szerepet játszhat a tetőn elhelyezhető napelemek telepítése az energiaszegénység csökkentésében és a fenntartható fejlődés előmozdításában.
A tanulmány kitér a fenntarthatósággal kapcsolatos kritikákra is, például a napelemek gyártásához szükséges nyersanyagok kitermelésére, valamint a jelenlegi újrahasznosítási arányok alacsonyságára, de ezek összevetése a fosszilis energiaforrások által okozott kibocsátásokkal fontos mérlegelési szempont marad.