A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 52 perc

Szuezi-csatorna: mérnöki újítások és a kereskedelem új útjai

A Szuezi-csatorna bővítésének és fejlődésének nemzetközi jelentőségű mérnöki és logisztikai kihívásait tárja fel a dokumentumfilm, bemutatva az emberi kitartás és innováció diadalát.

Az Egyiptomi-sivatagot kettészelő, több mint 190 kilométer hosszú mesterséges vízi út, a Szuezi-csatorna építése és folyamatos bővítése a világ egyik legnagyobb mérnöki teljesítménye. A film bemutatja, hogyan vált ez az Afrika és Ázsia közötti átjáró a globális tengeri kereskedelem egyik központi útvonalává, amelyen évente közel 18 000 hajó és 700 millió tonna áru halad át.

Előkerülnek a gigantikus hajók által támasztott kihívások, amelyek miatt szükségessé vált a csatorna mélyítése, szélesítése, illetve az utóbbi időkben egy új, 72 kilométeres második csatornaszakasz kiépítése is. Egyedülálló 3D-s animációk és helyszíni felvételek mutatják be az ultramodern kotrógépek és úszó monstrumok világát, amelyek a sivatagi homoktömegeket mozgatják meg, hogy a hajóforgalom haladéktalanul gördülékeny lehessen.

Részletesen szó esik a 19. századi építkezés megpróbáltatásairól, a korabeli technológiák hiányosságairól, a munkaerő toborzásának nehézségeiről, valamint azokról az innovációkról is, amelyek lehetővé tették a monumentális vállalkozás sikerét. A dokumentumfilm kitér a csatorna karbantartási kihívásaira, a terület földtani sajátosságaira, és bemutatja, hogyan járultak hozzá széles körű társadalmi és politikai összefogások a projekt finanszírozásához és megvalósításához.

A film betekintést enged abba is, hogyan fejlődött a hajózási infrastruktúra – például bypassok, továbbá a kétirányú közlekedést biztosító új szakaszok – és milyen stratégiai jelentőséggel bír a csatorna Egyiptom és a világ számára a modern korban is. Felveti azt a kérdést, hogyan tud a Szuezi-csatorna a jövőben is lépést tartani a folyamatosan növekvő hajóméretekkel, technológiai fejlődéssel, illetve a politikai-gazdasági kihívásokkal.