A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Szél- és napenergia: a jövő energiaellátása vagy gazdasági kihívás?

Egyes kutatások szerint a 100%-ban megújuló áramellátás drága és problémás, mások viszont jelentős áttöréseket mutatnak az energiatárolók és a napenergia-technológiák terén. Tényleg zsákutca a teljesen szél- és napalapú hálózat, vagy csak újragondolásra van szükség?

A megújuló energiaforrásokra, különösen a nap- és szélerőművekre való teljes átállás gazdasági és technológiai kérdéseit vizsgálja ez az elemzés. Részletesen ismerteti, miért jelent kihívást az, ha kizárólag szél- és napenergiára alapozzuk az áramellátást, kiemelve az energiatárolás szükségességét és költségeit.

Bepillantást nyerhetünk Robert Idel kutatásába, aki összehasonlította, mennyibe kerülne egy teljesen megújuló, illetve kizárólag alaperőműveken (például gáz, szén, atom) alapuló energiahálózat fenntartása. Az elemzés bemutatja, hogy miért drágítja meg jelentősen a rendszert a 95% helyett 100% megújulóra váltás, és miként lehetne ezt a problémát mérsékelni.

A videó kitér arra is, hogy az energiatárolók — különösen a lítium-vas-foszfát (LFP) és a nátrium-ion akkumulátorok — ára drámaian csökkent, ami javítja a napenergiás rendszerek versenyképességét. Geográfiai példákkal szemlélteti, mely városok állnak a legjobban a teljesen megújuló áramellátás útján.

Végül felvetődik, hogy az úgynevezett „túlkapacitás”, vagyis a masszív túlméretezés gazdasági lehetőségeket is rejthet magában – a felesleges áramot más területeken (pl. hidrogéngyártás, ipar, sótalanítás) lehetne hasznosítani, átalakítva a rendszerszintű többletet értékteremtéssé.