Már hosszú évek óta várják a csillagászok és asztrofizikusok, hogy a chilei Vera Rubin Obszervatórium első képei megérkezzenek. Most végre betekintést kaphatunk abba, milyen forradalmi részletességre képes ez a távcső, amely háromnaponta az egész égboltot lefényképezi.
Az obszervatórium elképesztő mennyiségű adatot fog begyűjteni: tíz év alatt 20 milliárd objektumot észlel majd, miközben folyamatosan figyeli, mi változik vagy mozog az égen. Már az első hét éjszaka felvételei is több ezer aszteroidát tártak fel, köztük újakat is, miközben a képek elképesztő részletgazdagságot mutatnak a galaxisok és csillagok világában.
Összehasonlítva a korábbi nagy égboltfelmérésekkel, mint például a Sloan Digital Sky Survey, Rubin nem csupán gyorsabb és érzékenyebb, hanem eddig ismeretlen halvány galaxisokat és finom részleteket is feltár. Ez hozzájárul ahhoz, hogy új kérdésekkel szembesüljünk a galaxisok fejlődése, a csillagvárosok szerkezete és az univerzum változékonysága kapcsán.
A különleges megjelenésű csillagok és az optikai rendszerekből fakadó színcsíkok, valamint a szokatlan vörös körök is felkeltik a kutatók érdeklődését: ezek az optika trükkjei, de új megfigyelési stratégiákat is szükségessé tehetnek a jövőben. Mindeközben a közösségi tudományból is profitálnak a projektek: a Rubin által gyűjtött adatok feldolgozásához önkénteseket hívnak segítségül, hogy feltérképezzék a galaxisok formáit, vagy akár új üstökösöket is felfedezzenek.