A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 12 perc

Rejtett gazdasági esélyek a klímaátmenet anyaghiányában

Az energiaátmenethez szükséges anyaghiány és az ebből fakadó üzleti lehetőségek új perspektívát adnak a klímaváltozás gazdasági oldalának megértéséhez.

Képzeljük el, milyen mérhetetlen mennyiségű anyagra lesz szükség ahhoz, hogy elérjük a nettó zéró kibocsátást a következő évtizedekben. Az előadás részletesen tárgyalja, mennyi cementre, acélra, üvegre, csavarokra és más alapanyagokra van szükség a nagyszabású energiaátmenet megvalósításához.

Felmerül a kérdés: vajon elegendő erőforrással rendelkezik-e az emberiség ehhez a beruházáshoz? Az előadó példákon keresztül mutatja be, hogy az anyaghiány nem csupán a ritka fémeknél jelentkezhet, hanem olyan mindennapi ipari anyagoknál is, mint az alumínium vagy a karbon szál.

Az anyagellátási láncok és a helyettesítés lehetőségei újabb kihívásokat és mellékhatásokat vetnek fel. Egy-egy anyag szűkössége dominószerűen hathat ki több iparágra is, például egy egyszerű helyettesítés máshol újabb hiányt teremthet. Az előadásban kitérnek arra, hogyan válhatnak nyertesekké akár eddig stagnáló iparágak és vállalkozások is az új kereslet révén.

A klímasemlegesség eléréséhez nélkülözhetetlen fejlesztések hatalmas gazdasági potenciált rejtenek magukban. Az energiaipar átalakulása példátlan üzleti lehetőségeket teremt mind a nagyvállalatok, mind a kisebb cégek számára. Az is szóba kerül, hogy miként lehet a fenntarthatóság és hatékonyság révén valóban innovatív, új megközelítéseket alkalmazni a jövőben.