A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 12 perc

Rejtélyes ősi tárgyak: megfejtetlen titkok a múltból

Különleges tárgyak, amelyek zavarba ejtik a régészeket – öt rejtélyes lelet, melyek eredeti funkciója máig ismeretlen.

Az archeológia lenyűgöző módszerekkel képes feltárni a múlt rejtelmeit, de még a modern technológia sem oldotta meg minden ősi talányt. Különféle titokzatos tárgyak kerülnek elő mind Európából, mind Ázsiából és Afrikából, melyek eredeti funkciója bizonytalan maradt.

A perforált botok, amelyek több ezer éve készültek agancsból vagy mammutcsontból, egyes kutatók szerint fegyverek, vallási tárgyak vagy akár kötélfonó eszközök is lehettek. Egyes elképzelések még extrémebbek.

Hasonlóan rejtélyesek a Skóciában talált, aprólékosan faragott neolitikus kőgolyók. Ezek funkciója – legyen szó fegyverként, státuszszimbólumként vagy akár emlékező eszközként – továbbra is kérdéses.

Délkelet-Ázsiában, Laoszban hatalmas kőedények sorakoznak a tájon, melyekbe emberi maradványokat helyeztek el, ám még mindig nem tudni pontosan, mi célt szolgáltak, vagy kik készítették őket eredetileg.

Dél-Afrikában agyagfejek rejtőztek a föld alatt, amelyeket talán szertartási célokra használtak, de a pontos magyarázat hiányzik. Végül a Római Birodalom rejtélyes dodekaéderei sem fedték fel titkaikat – ezek a bronz, tizenkét oldalú tárgyak különféle helyszínekről kerültek elő, de rendeltetésük csak találgatások tárgya.

Ezen különös leletek vizsgálata értékes betekintést nyújt, hiszen nemcsak a technikai, hanem a társadalmi kapcsolatokat is feltárhatja a múltban élő emberek között, miközben továbbra is fennmarad a kérdés: vajon mire is szolgáltak ezek a máig megfejtetlen tárgyak?