A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 17 perc

Politikai aktivizmus és szólásszabadság az ICE árnyékában: Mahmoud Khalil története

Mahmoud Khalil palesztin származású aktivista saját élményeivel mutatja be, milyen következményei lehetnek az Egyesült Államokban a politikai aktivizmusnak és a szólásszabadságnak.

Az interjúban Mahmoud Khalil, palesztin aktivista és a Columbia Egyetem végzett hallgatója mesél az Egyesült Államok Bevándorlási és Vámhivatala (ICE) által végrehajtott letartóztatásának körülményeiről és fogvatartási élményeiről. Részletesen beszél arról, milyen érzés volt, amikor éjszaka civil ruhás ügynökök jelentek meg a lakásánál, hogyan vitték el lakhelyétől több ezer kilométerre, és milyen dehumanizáló bánásmódnak volt kitéve a fogva tartás alatt.

Kitér arra is, hogy a Trump-adminisztráció politikai nyomásgyakorlása, a szólásszabadság korlátozása és a palesztinpárti diákmozgalmak kriminalizálása miként járult hozzá helyzete súlyosbodásához. Egyes politikai szereplők terrorizmus támogatásával vádolják őt, és megkérdőjelezik tartózkodási jogát, annak ellenére, hogy hivatalos zöldkártyával rendelkező lakos.

A beszélgetés során érzékeny témákról esik szó: az antiszemitizmus vádjairól, a békés tiltakozás jogáról, a palesztin–izraeli konfliktus amerikai megítéléséről, illetve arról, hogyan szakítják el a bevándorlókat családjuktól – például arról, hogy Mahmoud Khalil lemaradt gyermeke születéséről is a fogvatartás miatt.

Érdekes kérdésként merül fel, hogy meddig terjed a politikai ellenállás legitim kerete, mi tekinthető önkifejezésnek és mi számít veszélyesnek egy megosztott társadalomban. Azt is feszegetik, hogyan formálja át a háború és a belpolitika a jogrendet és a civil társadalom lehetőségeit az USA-ban.