A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Patriot rakéták és új védelmi stratégiák Ukrajnában: a NATO és az USA támogatása

Az Egyesült Államok és a NATO új módozatokat tárgyalnak Ukrajna támogatására, miközben egyre hangsúlyosabbá válik a nemzetközi összefogás és a védelmi fegyverek szerepe az orosz–ukrán konfliktusban.

Az ukrajnai háború alakulását új események formálják, miután az Egyesült Államok tárgyalásba kezdett, hogy Patriot légvédelmi rakétarendszereket adjon el Ukrajnának. Ezt követően Kijevben találkozott Keith Kellogg, Trump korábbi különmegbízottja, Volodimir Zelenszkij elnökkel, miközben Ukrajna egész területére rakétaveszélyt jelentettek be.

Közben a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg, fontos megbeszélésre készül az amerikai elnökkel a Fehér Házban, ahol várhatóan szó esik a védelmi eszközök szállításáról és finanszírozásáról is. Felmerülnek kérdések arról, hogy elegendőek-e pusztán a védelmi fegyverek, vagy szükség lenne a támadóképességek erősítésére is Ukrajna javára. A beszélgetésben olyan eszközökről esik szó, mint a HIMARS rakétarendszerek, Harpoon rakéták vagy F-16-os repülőgépek.

Az elemzők és megszólalók arra is kitérnek, hogyan változik az amerikai elnök viszonya Putyinhoz, miként alakulhat a NATO egysége, és milyen szerepe lehet a gazdasági szankcióknak az orosz politika befolyásolásában. A témák között felbukkan Irán nukleáris programja is, amely újabb geopolitikai dilemmákat vet fel az Egyesült Államok számára.

Az Egyesült Államok és szövetségesei előtt komoly döntések állnak: hogyan lehet a legeredményesebben támogatni Ukrajna védelmét, miként kezelhetők a nemzetközi katonai és gazdasági kihívások, és milyen áron fenntartható mindez a nyugati közvélemény számára.