A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 42 perc

Orosz Hackerek Támadásban: A Demokráciákra Leselkedő Digitális Fenyegetés

Példátlan kibertámadások, titokzatos orosz hackercsoportok, politikai befolyásolás és digitális háború – ez a dokumentumfilm feltárja, kik is azok a „medvék”, hogyan jutnak be a világ legvédettebb rendszereibe, és milyen veszélyeket jelenthetnek a demokráciákra.

Ez a dokumentumfilm izgalmas bepillantást nyújt azon hackerek világába, akiket a világ legveszélyesebbjeinek tartanak. Különleges orosz csoportokról van szó, amelyeket különböző medve-neveken emlegetnek, utalva a hozzájuk rendelhető orosz hírszerző szervekre – például Fancy Bear, Lazy Bear, Berserker Bear, Voodoo Bear és Toxic Bear. Mindegyikük más-más célt követ: kémkedést, pusztítást, zavarkeltést, gyakran a demokrácia alapjait támadva.

Az egyik központi történet részletesen bemutatja, miként sikerült ezeknek a csoportoknak a német parlament – a Bundestag – informatikai hálózatába betörniük. Egy apró technikai hibának tűnő jelenségtől indulva egészen Angela Merkel személyes számítógépének feltöréséig jutunk, miközben a támadók különleges módszereket, például célzott spear-phishing támadásokat és egyedi fejlesztésű programokat vetnek be. A dramaturgia során az is kiderül, milyen bonyolult a kibertámadások felismerése és nyomozása, hogyan reagálnak az intézmények, és milyen politikai következményekkel járhatnak ezek a behatolások.

Az alkotás szemléletesen járja körül az oroszországi hackercsoportok hatásmechanizmusait: hogyan zajlott le a 2016-os amerikai elnökválasztást befolyásoló DNC-hack és az ebből fakadó nemzetközi botrány, illetve hogyan használták fegyverként a célzott adatszivárogtatást és dezinformációs kampányokat. Felmerül a kérdés: mennyire lehet manipulálni így egy ország demokratikus folyamatait, és milyen válaszok születhetnek a nyugati világ részéről.

Külön érdekesség, miként voltak képesek a hackerek offenzív támadásokat végrehajtani már nemcsak szoftveresen, hanem fizikai közelségből is – például amikor az OPCW (Vegyifegyver-tilalmi Szervezet) elleni támadás során a hackerek egy parkolóban rejtették el eszközeiket. A történet kiemeli, hogy a digitális háború mennyire kiterjedt, és milyen újabb és újabb frontokon jelenik meg, például az orosz-ukrán háború kibertérben zajló összecsapásaiban.

Az elmesélt események nem csak a múltat idézik fel, hanem égető kérdéseket is felvetnek azzal kapcsolatban, hogy a jövőben mennyire lesz védhető a demokratikus intézményrendszer, és hogy milyen válaszokat találhatunk a növekvő digitális fenyegetettségre.