A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 4 perc

Neuralink Telepathy: a gondolatvezérlés jövője és kihívásai

A Neuralink Telepathy nyári konferenciáján szó esett a gondolattal vezérelt kommunikáció technológiai áttöréseiről, etikai kérdéseiről és a megvalósítás előtt álló kihívásokról.

Az emberi agy közvetlenül irányíthat robotikus eszközöket, videojátékokat vagy akár munkafeladatokat is. Ezt a futurisztikus lehetőséget vizsgálja a Neuralink legújabb fejlesztése, a Telepathy, amelynek részleteit egy nyári konferencián ismertették.

A bemutatott agy-számítógép interfész (BCI) segítségével a résztvevők – főként mozgáskorlátozott, neurológiai betegségekkel élő emberek – puszta gondolattal tudták irányítani számítógépüket, sőt közösen játszottak Mario Kartot fizikai vezérlők nélkül.

Felmerül a kérdés: milyen technológiai és etikai kihívásokkal kell megküzdenie a kutatóknak ahhoz, hogy mindez egyszer agyról agyra történő kommunikációvá válhasson? A gondolati jelek összetettsége, az idegi kompatibilitás, a biztonsági kérdések és a társadalmi aggályok egyaránt izgalmas témákat vetnek fel.

Vajon mennyire védett egy ilyen rendszerben a magánélet, és milyen felelőssége van a technológiát bevezető cégeknek, illetve a törvényhozóknak? Ezek a kérdések mind napirendre kerülnek a Neuralink újításainak kapcsán.