Az idei év globális tőkepiacainak mozgása rendkívül élénk, miközben az amerikai S&P 500 index csupán szerény emelkedést mutat. Számos ország, például Görögország és Lengyelország tőzsdei indexei látványos, 40%-ot meghaladó hozamot értek el, de Ausztria, Spanyolország és Olaszország is figyelemre méltó növekedéssel büszkélkedhetnek.
Különösen érdekes a mediterrán országok újbóli felvirágzása, ahol az európai periféria tagjai látványosan zárkóznak fel. Görögország például egy évtizedes mélypont után ismét a befektetők figyelmébe került, bár még mindig elmarad a 2014-ben elért csúcsától. Spanyolország és Olaszország szintén csatlakoztak ehhez a fellendüléshez.
Közép- és Kelet-Európa nagyágyúi, Lengyelország és Ausztria, szintén erősödnek; előbbi különösen kiemelkedő, 50%-ot meghaladó növekedéssel két év távlatában. Ausztria hosszú stagnálás után most tör ki egy sokéves kereskedési sávból. A Közel-Keleten pedig az Egyesült Arab Emírségek indexe is közelíti a történelmi csúcsát.
A videó felveti, hogy vajon az Egyesült Államok gazdasági kivételessége és vezető szerepe véget érhet-e, illetve mennyire befolyásolják a globális befektetői hangulatot az amerikai piaci bizonytalanságok és politikai lépések. Az is érdekes kérdés, hogy a jelenlegi oldalazó S&P 500 teljesítmény vajon csak egy átmeneti pihenő vagy hosszabb távú átrendeződést jelez a világ tőkepiacain.