A
A

UMA hamarosan bemutatkozik

  • Angol
  • Magyar
  • 32 perc

Miért tűntek el a dinoszauruszok: aszteroida vagy vulkánkitörés?

Hogyan tűntek el a dinoszauruszok, és milyen események mozdították ki a Földünket a megszokott rendjéből? Két vezető teória, meglepő bizonyítékok és a túlélők sorsa.

Mi történik, ha idegen tudósok ellátogatnak a Földre éppen abban a korszakban, amikor a dinoszauruszok kihalása zajlik? Az elméleti utazók döbbenetes pusztulással találkoznak: vad tüzek, óriási szökőárak, és mérhetetlen fajpusztulás. Az események okaira két vezető elmélet is született, amelyek izgalmas tudományos vitákat generálnak.

Az egyik teória szerint egy hatalmas aszteroida csapódott be a mai Mexikó területén, nyomában billiónyi tonna törmelékkel, irídiumban gazdag rétegekkel, és világméretű klímaváltozással. Részletesen bemutatásra kerülnek a katasztrófa közvetett és közvetlen következményei, köztük például a légkörbe került részecskék hatása, valamint a tömeges fajkihalás mértéke.

A másik jelentős magyarázat elképzelhetőnek tartja, hogy vulkáni kitörések okozta gáztömegek és porszemcsék idézhették elő a globális ökoszisztéma összeomlását. Ezt erősítik a földtani leletek, valamint a globális mennyiségű bazaltszikla-mezők keletkezése is.

Mindezek mellett érdekes kérdés, hogy miért és hogyan élték túl egyes madarak, hüllők vagy emlősök ezt a kataklizmát, miközben a domináns élőlények örökre eltűntek. Szó esik azokról a bizonyítékokról is, amelyek mindkét elméletnek súlyt adnak, és felvetik egy lehetséges összekapcsolódásukat is.

A történet megmutatja, hogyan formálták a múltbeli katasztrófák a jelenlegi bioszféránkat, és azt is, hogy az élet újra és újra képes feltámadni a romokból. Vajon melyik ok volt meghatározóbb, vagy mindkettő egyszerre vezetett a dinoszauruszok végét jelentő kataklizmához?