A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 63 perc

Miért öregszünk és halunk meg – tudomány és filozófia a Star Talk különkiadásában

Világhírű tudósok és szakértők vitatják meg, mit jelent az egyéni halál, hogy miért öregszünk, és lehetséges-e jelentősen kitolni az életünket – mindezt humorral és izgalmas példákkal.

Az adásban a halál és az öregedés tudományos és filozófiai kérdéseit járják körül neves szakértők közreműködésével.

A műsor kiemelt vendége Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas kutató, aki a fehérjék, a sejtek működése, az öregedés biológiája és a halál fogalmának bonyolultságáról beszélget Neil deGrasse Tysonnal és társműsorvezetőivel.

Olyan izgalmas témák kerülnek elő, mint a sejtszintű halál, az öregedési folyamatok, az epigenetika és a sejtes programozás jövője. Felmerül, hogy az evolúció milyen szerepet játszik az életkor és a halálozás alakulásában, miért élnek egyes állatok több száz évig, sőt, vannak példák „örök életű” élőlényekre is.

A kutatók beszélnek az olyan technológiai kísérletekről is, mint a kalóriamegvonás, a fiatal vérplazma transzfúzió, a regeneratív orvoslás vagy éppen a mesterséges intelligencia lehetőségei az öregedés késleltetésében. Elgondolkodtató etikai és társadalmi dilemmák is felmerülnek: vajon társadalmilag mennyire kívánatos, ha az emberek várható élettartama radikálisan kitolódik, és milyen hatással lehet ez a dinamizmusra, kreativitásra, vagy a generációk közötti viszonyokra?

Mindezeken felül szó esik arról is, hogy mit jelent biológiailag és filozófiailag az élet vége, és vajon az élet múlandósága ad-e valójában értelmet a mindennapoknak.