A
A

UMA hamarosan bemutatkozik

  • Angol
  • Magyar
  • 6 perc

Miért lett a rózsaszín a lányoké és a kék a fiúké? A színek nemi jelentésének története

Honnan ered a kék és a rózsaszín nemhez rendelése? Fedezd fel a színek nemi jelentéseinek változatos és meglepő történetét!

Bepillantást nyerünk abba, hogyan alakult ki a kék és rózsaszín nemi szimbólumként való használata a történelem során. Felmerül a kérdés: mikor és miért kezdték el a kék színt a fiúkhoz, a rózsaszínt pedig a lányokhoz kötni, és milyen kulturális, vallási vagy technológiai tényezők vezettek ehhez a társadalmi konvencióhoz?

Történelmi példákon keresztül betekintést kapunk abba, hogy korábban milyen színekhez rendelték hozzá a gyermek születésekor a nemet – amelyek többnyire nem egyeznek a mai szokásokkal, és régiónként is eltértek. Kiderül, hogy gyakorta használtak akár teljesen más színeket is, vagy éppen azt választották, amelyik legjobban illeszkedett a babához.

Megjelennek olyan érdekességek, mint például a textilfestés fejlődése, amely új színek és divat kialakulását tette lehetővé a 20. század elején, illetve mennyire nehézséget okozott a babaruhák előre elkészítése az ultrahang nélküli időkben. Megvizsgálja, hogy hogyan változott meg a babaruházat trendje a fehér uniszex ruháktól a színes, divatos darabokig, és mi gyorsította fel a színekhez kötődő nemi kódok elterjedését.

A videó felveti, hogy vajon mennyire maradnak fenn ezek a szokások a jövőben is, és hogy a társadalmi normák mennyire képlékenyek, ha a színpreferenciák nemi jelentéséről van szó.