Az emberiség régóta foglalkozik az élet eredetének és eloszlásának kérdésével az univerzumban. Az úgynevezett ritka föld hipotézis azt állítja, hogy a Föld kialakulásához és a komplex élet megjelenéséhez különleges és rendkívül ritka események sorozata vezetett.
Sok feltétel elsőre nem tűnik kivételesnek – például egy stabil, folyékony vízzel rendelkező kőzetbolygó egy hosszú életű csillag körül. Ugyanakkor egyes tényezők, mint például a Föld hatalmas méretű, stabil tengelyferdeséget biztosító holdja, csak egyetlen véletlen esemény – a Földdel összeütköző Theia bolygó – eredményeként jöhettek létre.
A hold szerepe jóval túlmutat az árapály jelenségen: hozzájárul a mérsékelt, stabil évszakokhoz, amelyek elengedhetetlenek az evolúció folyamatos működéséhez. A videó arra is rávilágít, hogy ha bolygónk tengelye instabilabb lett volna, szélsőséges időszaki kilengések veszélyeztethették volna a folyékony víz meglétét és ezzel a természetes kiválasztódást is.
Nem csupán a hold, hanem más tényezők is hozzájárultak a komplex élet fennmaradásához: például a földkéreg egyszerre merev, de mozgó lemezei, az úgynevezett lemeztektonika is a hosszú távú éghajlati stabilitást biztosítja. Sőt, a Jupiter hatalmas gravitációs ereje is a Föld „védelmezője” lehet, mivel begyűjti vagy eltéríti a veszélyes aszteroidákat. Ezek mind azt vetik fel, hogy a komplex élethez számos különös, szerencsés feltétel együttes jelenléte szükséges lehet.