A
A

UMA hamarosan bemutatkozik

  • Angol
  • Magyar
  • 26 perc

Miért látjuk alul az AI forradalmat? Eric Schmidt elgondolkodtató beszélgetése

Eric Schmidt egy TED-beszélgetésben gondolkodik el arról, hogy a mesterséges intelligencia miért sokkal jelentősebb, mint ahogyan a legtöbben gondolják, milyen hatalmas kihívások és lehetőségek előtt állunk, illetve milyen társadalmi, etikai és technikai dilemmákat vet fel az AI gyors fejlődése.

Eric Schmidt és Bilawal Sidhu mélyreható beszélgetést folytatnak arról, hogy a mesterséges intelligencia (AI) milyen mértékben alakítja át a világot, és miért lehetséges, hogy sokan még mindig alulértékelik ennek a jelentőségét. Szó esik arról, hogy az AI már önálló, kreatív lépéseket tehet, amire a technológiai fejlődés korábbi szakaszaiban nem volt példa – gondoljunk csak az AlphaGo történelmi játszmájára.

Kritikus kérdések merülnek fel a mesterséges intelligencia számítási igényéről, adatéhségéről, valamint a technológiai növekedés fizikai és gazdasági korlátairól. Vitát vált ki, hogy miként lehetne új tudást, valódi felfedezéseket generálni gépekkel, ha abból indulunk ki, hogy ezek a rendszerek csak a meglévő adatokra alapoznak.

A beszélgetés jelentős része foglalkozik a mesterséges intelligencia autonómiájával és az ebből fakadó kockázatokkal. Felmerülnek olyan dilemmák, mint az ügynökrendszerek korlátozhatósága, a katonai és polgári alkalmazások közötti határ, valamint az, hogy hogyan lehet az AI-t globális geopolitikai konfliktusok nélkül fejleszteni. Fontos kérdésként jelenik meg az is, hogy mik lehetnek a helyes (vagy helytelen) lépések a biztonság és etika szempontjából, például a nyílt forráskódú rendszerek kapcsán.

Egy másik izgalmas téma a jövőre vonatkozó álmok és lehetséges utópiák: mennyiben hozhat az AI forradalmat az orvostudományban, oktatásban vagy akár a személyes hatékonyságban? Az is előkerül, hogy a technológiai robbanásnak milyen demográfiai és társadalmi következményei lehetnek, és mennyire készült fel minderre a világ.