Miért ízlik másképp a Kewpie majonéz, mint a többi majonéz? A videó részletesen bemutatja, hogy a különböző típusú majonézek miért produkálnak annyira eltérő ízvilágot – mindezt kilenc különféle minta kóstolása és elemzése közben. A minták között helyet kaptak csak tojássárgájával vagy egész tojással, többféle olajjal, ecettel, sóval, cukorral vagy akár MSG-vel készült változatok, köztük házi receptek is.
A felvétel három fő szempontot vizsgál: a textúrát, az ízt és az aromát. Megismerhetjük, hogyan befolyásolja az olaj típusa, a víztartalom, vagy az emulgálószer (például a tojássárgájában található lecitin) a majonézek állagát, és hogy a bolti vagy házi változatok között milyen különbségek adódnak ezekből az arányokból.
Az ízeknél a sósság, savanyúság, édesség, keserűség és umami kerülnek fókuszba. Vajon mi adja az egyes márkák karakteres ízét? A videó bemutatja, hogy például a japán Kewpie majonéz MSG-t (nátrium-glutamátot) is tartalmaz, szemben az amerikaiaknál megszokott só, ecet vagy cukor hangsúlyával – és hogy ez mennyiben formálja az ízélményt. A kóstolás során vaktesztet is végeznek, hogy az eltéréseket még világosabban ki lehessen érezni.
Az aromák kérdésköre újabb réteget ad a vizsgálatnak. Bár sok boltban kapható majonéz csak „fűszerek” vagy „természetes aromák” megnevezéssel él, a házi próbák során különleges ízesítések is szóba kerülnek: például kapor, fokhagyma vagy csili hozzáadásával. Felmerül, milyen hatással van az egyes összetevők, vagy a megszokottól eltérő olajok (például avokádó- vagy olívaolaj) használata a kész majonézre.
Végezetül a szerző felveti: miért ragaszkodunk a megszokott márkákhoz, hogyan hat a gyerekkori élmény, az emlékek, a kulturális különbségek a kedvenc majonéz megválasztására – és milyen kreatív lehetőségek várnak ránk, ha magunk is próbálkozunk a házi majonéz készítésével.