Az utóbbi években a 3D nyomtatás népszerűsége kiugróan megnőtt, amit jól tükröz a Google Trends statisztikája is. Miközben korábban a 3D nyomtatók inkább csak szűk, technológiákat kedvelő körökben terjedtek el, mára egyre többen használják ezeket az eszközöket akár hobbiból, akár gyakorlati célból.
Felmerülhet a kérdés, hogy mi állhat az ugrásszerű növekedés hátterében. Sokan emlékezhetnek még az első hullámokra, amikor az első, még olcsóbb modellek teret nyertek, de ezek üzemeltetése gyakran sok karbantartással, szereléssel és fejlesztéssel járt. Akkor sokakban tudatosult, hogy a 3D nyomtató nemcsak egy eszköz, hanem egy folyamatosan fejlesztendő projekt is lehet.
Az újabb készülékek, különösen a Bambu Lab márka termékei, jelentős mértékben leegyszerűsítették a használatot; gyorsabbak, megbízhatóbbak, kevesebb karbantartást igényelnek és lenyűgöző nyomatminőséget produkálnak. A fejlett, automatikus anyagkezelő rendszereik (AMS) és az egyszerűen használható kiegészítő szolgáltatásoknak köszönhetően a 3D nyomtatás ma már valóban mindenki számára elérhető kreatív eszközzé vált.
Érdekes kérdés az is, hogy a közösségi platformok, vagy új applikációk – mint a felhasználók által készített modellek megosztására szolgáló Maker World – hogyan járulnak hozzá a hobbiforradalomhoz. Vajon tényleg közelebb kerültünk ahhoz, hogy minden háztartásban megtalálható legyen egy 3D nyomtató, vagy még csak az út elején járunk?