A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Miért felejtjük el a lemezes játékokat a digitális világban?

A Grand Theft Auto 6 megjelenése kapcsán újra reflektorfénybe kerül a fizikai videojátékok hanyatlása, miközben a digitális terjesztés lassan teljesen átveszi a főszerepet a piacon.

A fizikai videojátékok, különösen a nagy sikervárományos címek, mint a Grand Theft Auto 6, egyre inkább háttérbe szorulnak a digitális terjesztéssel szemben. Az új GTA rész megjelenése körül számos részlet látott napvilágot, köztük az, hogy a játék első körben nem érkezik hagyományos, lemezes formában.

Az előrendelők lehetőséget kapnak a digitális változat előtöltésére vagy egy dobozos kiadás megvásárlására, amely azonban csak egy letöltőkódot tartalmaz. Ez a gyakorlat felveti azt a kérdést, hogy egy digitális kulcs dobozban képes-e pótolni a klasszikus, fizikai példányokat, illetve milyen hatást gyakorolhat ez a kereskedőkre és a gyűjtőkre.

A téma különösen érzékenyen érinti a hagyományos és kisebb videojáték-boltokat, mivel a dobozos, de lemez nélküli terjesztés ellehetetleníti a használt piacot és az üzleteknek történő beszámítást. Ugyanakkor olyan kérdések is előkerülnek, mint a jövőbeli teljesen digitális konzolgenerációk, valamint a nagy kiadók stratégiaváltása a fizikai eladások rovására.

Érdemes elgondolkodni azon is, mennyire befolyásolja mindez a játékosok élményét, akik esetleg még ragaszkodnak egy éjféli premierhez vagy a dobozos gyűjteményükhöz. Ezek a trendek akár végérvényesen átformálhatják a videójátékos kultúrát és piacot, kérdéseket vetve fel a jövőbeli eladási modellekkel kapcsolatban is.