A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 38 perc

Miért csalhatnak meg a hangszórók mérési görbéi a valós hangélményhez képest?

Hogyan torzíthatják el a különféle mérési módszerek a valós hangélményt? A videó ezt mutatja be részletes tesztekkel és magyarázatokkal.

Mennyire lehet megbízni a hangszórók mérési görbéiben, ha a fülünk egészen mást tapasztal? A videóban részletesen megvizsgálják, miért tűnhetnek egyes hangszórók mérési adatai biztatónak, miközben a hallgatói élmény mégis csalódást okozhat.

Bemutatásra kerül a torzítás három fő típusa (harmonikus, intermodulációs és multitónus), illetve hogy ezek hogyan hatnak a zenehallgatásra. Kiderül, miért nem feltétlenül veszi észre a fülünk az egyes torzításokat izoláltan, azonban amikor sok hang keveredik (mint egy igazi zeneműnél), már sokkal könnyebb érzékelni a hangminőség romlását.

Laboratóriumi körülmények között zajlanak a mérések: különféle teszthangokat játszanak le különböző hangerőszinteken, miközben valós idejű grafikonokon jelennek meg a torzítások. Felmerül az a kérdés is, mennyi torzítás számít már zavarónak, illetve hogyan változik a torzítás és a kompresszió, ha például egy hangsugárzót a mélytartományban limitálnak.

Szó esik arról, miért fontos egyszerre vizsgálni a hangerőt és a hallgatási távolságot, illetve hogy hogyan lehet megtévesztő pusztán görbék alapján dönteni a hangszóróvásárlásról. A nézők saját fülükkel is meghallgathatják, hogyan alakul a hangminőség különféle mérési helyzetekben és beállítások mellett.