A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 8 perc

Miért akarnak az emberek AI-társakat a munkában?

Egy friss Stanford-kutatás megmutatja: a munkavállalók nem az AI-tól félnek, hanem attól, hogy a technológia nem azt adja, amire szükségük lenne.

Az új Stanford-tanulmány alapjaiban kérdőjelezi meg az elterjedt vélekedést az AI és a munka kapcsolatáról. Míg a legtöbben attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia teljesen átveszi az emberi munkaköröket, a kutatásból kiderül: a dolgozók legfőbb igénye nem a helyettesítés, hanem a partneri együttműködés.

Az adatokat több mint 100 foglalkozás és közel 850 feladat elemzése alapján vonták le. A felmérés megmutatta, hogy az emberek kiemelt igénye az unalmas, adminisztratív teendők automatizálása, miközben kreatív vagy magasabb értékű munkáikat meg akarják tartani.

Felvetődik a kérdés, miért fektetnek startupok és technológiai vállalatok mégis óriási összegeket olyan AI-megoldásokba, amelyek nem találkoznak a dolgozók valódi elvárásaival? Miközben az iparág egész más irányba fejleszt, a munkavállalók a tehermentesítés és a stressz csökkentése, nem pedig a teljes automatizáció mellett tennék le a voksukat.

A tanulmányból az is kirajzolódik, hogy a bizalom hiánya az AI iránt komolyabb kihívást jelent, mint a munkaerő kiváltásával kapcsolatos félelmek. A jövő munkája valószínűleg az ember és AI együttműködésére, a kreativitásra és a profi személyes kapcsolatokra épül – de ezt még csak most kezdjük igazán érteni.