A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 2 perc

Meta részvényesek és Zuckerberg megállapodása adatvédelmi ügyben

Mark Zuckerberg és a Meta vezetősége jelentős összegű perben egyezett meg adatvédelmi vádak miatt, amelynek hátterében a részvényesek által indított, éveken át húzódó jogi eljárás áll.

A Meta vállalat, korábbi nevén Facebook, hosszú ideje tartó jogi vitába keveredett részvényeseivel, akik adatvédelmi problémák miatt indítottak pert. A per több évig húzódott, és jelentős összegű, 8 milliárd dolláros kártérítési igényt tartalmazott. Központi kérdésként merült fel, hogy a vállalat vezetése, köztük Mark Zuckerberg, megfelelően biztosította-e a felhasználók adatainak védelmét, vagy megszegték-e a Szövetségi Kereskedelmi Bizottsággal kötött megállapodást.

A viták során előkerültek a híres Cambridge Analytica-botrány részletei is, amikor harmadik féltől származó alkalmazásokon keresztül begyűjtött felhasználói adatokat állítólag politikai befolyásolásra használták fel. A jogi procedúrában olyan vezető személyiségek is érintettek voltak, mint Sheryl Sandberg, Peter Thiel, Marc Andreessen és Reed Hastings, akik mind jelentős szerepet játszottak a vállalat igazgatótanácsában.

Felmerül a kérdés, hogy a nagyléptékű adatgyűjtés erkölcsileg és jogilag mennyire védhető a modern vállalatvezetés szempontjából. Mennyire felelősek a cég felső vezetői, amikor a részvényesek, a felhasználók és a szabályozó hatóságok érdekei ütköznek egymással? Az ügy többek között arra is rávilágít, hogyan reagál a techipar az adatvédelemmel kapcsolatos botrányokra, és milyen szerepet játszanak ebben a legnagyobb vállalatok vezetői.