A
A

Csak YouTube-on nézhető meg

  • Angol
  • Magyar
  • 50 perc

Mesterséges intelligencia: tudnak-e a gépek úgy érezni és gondolkodni, mint mi?

A mesterséges intelligencia határairól, a gépi tanulás lehetőségeiről, etikai és társadalmi dilemmáiról, valamint a valódi tudatosság és érzelmek kérdéséről elmélkedik ez a film.

Az emberi tudat és a mesterséges intelligencia közötti különbségek régóta foglalkoztatják a tudósokat és a társadalmat. Ebből a szempontból a videó alaposan körbejárja, hogy egyáltalán mit értünk gondolkodás és érzelmek alatt, és ezek elérhetővé tehetők-e gépek számára.

Több kutató és gyakorlati fejlesztő mesél arról, hogy miként próbálnak robotokat úgy felnevelni, mint egy kisgyermeket: a környezettel való tapasztalatszerzés, tanulás és értelmezés folyamatait vizsgálják – de rávilágítanak arra, milyen lassan halad a fejlődés emberi mércével nézve.

A modern MI rendszerek működésének gyakorlati példái is szóba kerülnek, mint például a Facebook kutatólaborjaiban zajló munka vagy autonóm fegyverrendszerek fejlesztése.

Izgalmas kérdéseket vetnek fel a technológiai óriáscégek piaci dominanciájával, a döntéshozatalba és a mindennapjainkba egyre jobban beágyazódó MI-k társadalmi és etikai hatásaival kapcsolatban. Egyszersmind bemutatják azt is, hogy hogyan tükröződnek az emberi előítéletek és torzítások az adatokban, amelyekkel a gépeket tréningezik.

A videó végigvezeti a nézőt a morális döntéshozatal algoritmusaival, elfogultsággal, az MI önállósodásának veszélyeivel, valamint a jövő technológiai és társadalmi kihívásainak lehetséges szcenárióival. Mélyen beleás abba a kérdésbe, hogy vajon a mesterséges intelligencia képes lehet-e valaha is úgy gondolkodni és érezni, mint egy ember – vagy ezek a képességek örökre csak organikus agyhoz köthetők.