A Medicaid óriási szerepet tölt be az amerikai társadalomban, hiszen jelenleg minden ötödik amerikait biztosít egészségügyi ellátással, és a költségei meghaladják a 800 milliárd dollárt. Az állami és szövetségi támogatású rendszer finanszírozása évről évre növekszik, de a legújabb törvényjavaslatok tervezett megszorításokat tartalmaznak.
Az amerikai egészségbiztosítási rendszer története bemutatja, milyen történelmi fordulatok, például a második világháborús bérbefagyasztás és a munkaadói biztosítás elterjedése vezettek ahhoz, hogy az USA-ban a társadalombiztosítás jelentős része a munkaviszonyhoz kötődik. Ez azonban kimaradásokat okozott bizonyos társadalmi csoportoknál, ezért jelent meg először a Medicare és a Medicaid, hogy főként időseknek és szegénységben élőknek nyújtson ellátást.
A rendszer rugalmas felépítése lehetővé tette az egyes államok számára, hogy a helyi igényekhez igazítsák a Medicaid működését. Idővel a jogosultak körét folyamatosan bővítették, először gyerekekre, majd várandós nőkre, fogyatékkal élőkre, végül pedig alacsony keresetű dolgozókra is kiterjesztették a programot.
Az egészségbiztosítási lefedettség azonban még mindig hézagos: a piacról biztosítást vásárlók részére az Affordable Care Act hozott új lehetőséget, de a támogatások megszűnése várhatóan több millió ember biztosítási fedezetének elvesztéséhez vezet. Komoly viták zajlanak annak kapcsán, hogy a munkavállalói elvárások növelése mennyiben segíti vagy hátráltatja az ellátottak körét.
Felmerül a kérdés, hogy egy ilyen patchwork-szerűen felépülő rendszer vajon mennyire képes ellátni azokat, akiknek leginkább szükségük lenne rá, különösen a jövőben várható változások fényében.