A
A

UMA hamarosan bemutatkozik

  • Angol
  • Magyar
  • 114 perc

Lee Felsenstein visszaemlékezése: A számítógépes forradalom kulisszái mögött az 1980-as években

Lee Felsenstein visszaemlékezéséből kiderül, miként rendeződtek át a számítástechnika erőviszonyai a ’70-es és ’80-as években, milyen közösségi innovációk, kultúrák és gépek vetették meg az alapokat a személyi számítógépek világában.

A számítástechnika forradalmian izgalmas időszakáról hallhatunk visszaemlékezést egy igazi úttörőtől, Lee Felsensteintől, aki személyesen élte át a ’70-es és ’80-as évek személyi számítógépes forradalmát. Olyan márkák és szereplők tűnnek fel, mint a Commodore, az IBM, az Apple, valamint legendás klubok, például a Homebrew Computer Club.

Megtudhatjuk, hogyan formálták egy különleges közösségi légkörben, önszerveződő módon, szinte a semmiből a számítógépipar későbbi sztárjai a jövőt. Beszélgetnek arról, miként ment végbe a technológiai váltás, és miért volt kulcskérdés az információ megosztása, az együttműködés, valamint hogy milyen társadalmi és kommunikációs újítások húzódtak meg a háttérben.

A történet feleleveníti, milyen szerepet játszottak egyes ikonikus gépek – a SOL 20, az Altair vagy az Osborne – a műszaki fejlődésben, és milyen személyes motivációk, sorsfordító pillanatok mutatták az utat az ipari óriások, a startupok és az innovátorok számára. Felvetődnek a közösségi média, a nyílt forráskód, valamint az oktatás és játék összefüggései is, ahogyan szó esik a jövő technológiáiban rejlő lehetőségekről, és arról, mely területeken érzékelhetjük ma is a hajdani forradalmi hangulat izgalmát.

Izgalmas kérdés marad, hogyan alakult ki a kis cégek és nagyvállalatok sajátos kapcsolatrendszere, illetve hogy az akkori úttörő fejlesztők miért és hogyan tudtak maradandót alkotni – és vajon a mostani generációnak mire érdemes figyelnie ebből az örökségből?