A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 22 perc

Kína uránpiaci fölénye és az amerikai stratégiák reagálása

Elemzés a globális uránpiac geopolitikai kihívásairól, az ellátási kockázatokról és az új technológiai, gazdaságpolitikai törekvésekről amerikai, kínai és orosz szemszögből.

A beszélgetés középpontjában az urán geopolitikai és piaci viszonyai, valamint az ezek körül zajló változások állnak. A műsor rávilágít arra, hogy miként mozdította el Kína és Oroszország az uránpiac globális erőegyensúlyát, és az Egyesült Államok milyen lépésekkel reagál a kialakult helyzetre.

Komoly kérdések merülnek fel az uránellátási lánc biztonságával kapcsolatban, különösen a politikai és kereskedelmi szankciók fényében: szó esik arról, hogyan próbálja Washington megakadályozni az orosz és kínai urán beáramlását, miközben a nyugati országok függősége továbbra is jelentős. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a piacot miként befolyásolja a Sprat jelentős felvásárlási akciója, illetve milyen befektetői folyamatok indultak el emiatt.

Az interjú kitér a kis moduláris reaktorok (SMR) előtt álló kihívásokra és lehetőségekre, különös tekintettel arra, hogy ezek miként gyorsíthatják fel a nukleáris energia elterjedését Amerikában és világszerte. Emellett szóba kerül a ritkaföldfémek jelentősége, különösen a védelmi iparban betöltött szerepük, valamint az ezekhez kapcsolódó amerikai törekvések.

Köszönhetően a különböző állami és magánkezdeményezéseknek, új lendületet vehet az észak-amerikai uránbányászat: a beszélgetésben érintik a beruházások, engedélyezési folyamatok gyorsulását és a piac konszolidációs irányait is. Az egész témát átszövik a kínai dominancia, az orosz befolyás, valamint a globális energetikai átalakulás távlati kérdései.