A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 11 perc

Kik is voltak ősi rokonaink? Kihalt emberfajok a tudomány tükrében

Hogyan elevenedhetnek meg a kihalt emberfajok, és milyen kérdéseket vet fel külsejük, viselkedésük vagy eltűnésük? A film a modern tudomány eszközeivel járja körül őseink sokféleségét és rejtélyeit.

Képzeld el a múltat, amikor bolygónkat több emberfaj is benépesítette – egymás mellett létezve, mégis eltérő tulajdonságokkal és képességekkel. Ez a videó izgalmas betekintést nyújt ezen rég kihalt emberfélék felelevenítésébe, de nem elégszik meg puszta spekulációval: a legkorszerűbb technológiák, például a fotogrammetria és CGI segítségével keltik életre őket.

Különös figyelem irányul a Homo erectusra, akinek testfelépítése, mozgása és legendás két lábon járása nemcsak egyedivé, hanem vitatottá is teszi szerepét az emberi evolúcióban. Ezen kívül egy szokatlanabb faj, a Homo floresiensis is bemutatásra kerül, akiket különleges méreteiknek és csontvázuknak köszönhetően hobbitokként is ismerünk. Felmerülnek olyan kérdések, mint az „island dwarfism”, vagy a szigeteken zajló fejlődési irányok, amelyek újraértelmezik az emberi alkalmazkodóképesség határait.

A neandervölgyi emberek sokszor félreértett figurákként tűnnek fel, ám tudományos részleteken keresztül most árnyaltabb képet kapunk róluk: testalkatuk, bőrszínük és intelligenciájuk új megvilágításba kerül. Érdekes dilemmák merülnek fel az őskori bőrszín, a klímaadaptáció és a temetkezés kapcsán.

A film végig számos rejtélyt lebegtet meg: pontosan hogyan néztek ki eltűnt rokonaink? Milyen tényezők vezettek a különböző emberfajok kihalásához? Miként keletkezett a mai ember egyeduralma, és valóban ilyen törékeny az élet bolygónkon? A modern interdiszciplináris tudomány szembesít minket saját történelmünk bonyolultságával, és azzal, mennyi minden maradt még feltáratlanul.