Az emberiséget régóta foglalkoztatja a kérdés, vajon egyedül vagyunk-e a galaxisban, vagy léteznek más intelligens civilizációk is mellettünk. Frank Drake neve elválaszthatatlanul összefonódott a SETI-vel, azaz a földönkívüli intelligencia keresésével, és forradalmi jelentőségű egyenletét mindmáig alkalmazzák a tudósok.
A felvételen szó esik arról, milyen nehézségekkel jár a megfelelő jelek megtalálása, és mennyire idő- és szerencsefüggő a keresés. Egy ritka orchidea példáján keresztül érzékeltetik, hogy hasonló a helyzet a földönkívüli élet nyomaival: kitartó és ismételt kutatásra van szükség ahhoz, hogy épp a megfelelő pillanatban a megfelelő helyen lehessünk a felfedezéshez.
A beszélgetés tudományos, provokatív kérdésekkel folytatódik: mennyire különleges bolygónk, csillagunk vagy akár a Naprendszer? Milyen valószínűséggel keletkezik élet más bolygókon? Mennyi ideig lehet képes fennmaradni egy intelligens civilizáció? Mi fenyegeti a túlélésüket, és vajon saját maguk pusztíthatják-e el magukat, vagy külső események veszélyeztetik őket?
Az elmúlt néhány évtized tudományos áttörései, a távoli exobolygók felfedezése, valamint a fejlett kutatómissziók új távlatokat nyitnak az univerzum megismerésében. Különös figyelmet kap egy forró Jupiter-típusú bolygó a Pegasus csillagképben és egy különösen földszerűnek tartott kőzetbolygó, amely három nap körül kering, mindössze 24 fényévre tőlünk.