A
A
  • Angol
  • Magyar
  • 12 perc

Kepler-szupernóva: Egy másik galaxisból érkezhetett?

Egy új kutatás szerint a Kepler-szupernóva akár a Tejútrendszeren kívülről is érkezhetett, ezzel egészen új megvilágításba helyezve az egyik legismertebb csillagrobbanás eredetét.

A Kepler-szupernóva eredete régóta foglalkoztatja a csillagászokat, de egy friss kutatás egészen új irányba terelte a gondolkodást. A tanulmány szerint az SN1604 maradványát elemző csapat arra a következtetésre jutott, hogy az eredeti csillag, amely felrobbant, talán nem is a Tejútrendszerből származott, hanem egy másik galaxisból érkezett.

Az új elmélet részletezéséhez a tudósok a szupernóva maradványának mozgását, sebességét és irányát vizsgálták, különös figyelemmel a galaktikus koordinátákra. Ezek összevetésével úgy tűnt, hogy a robbanás forrása elképzelhetően egy régi, a Tejútrendszerrel összeolvadt törpegalaxisból származhatott.

Meglepő részlet, hogy a Kepler-szupernóva gázbuboréka a galaxis középpontjától távolodva, szokatlanul nagy sebességgel mozog. Ez a viselkedés nemcsak ritka, hanem azt is sejteti, hogy a csillag valójában idegen, „alien” típusú szupernóva lehetett, vagyis egy másik galaktikus közösségből érkezett, mielőtt látványos végkifejletéhez ért volna.

Felvetődik azonban több kérdés is: mennyire pontosak a mérések, amelyekre az elmélet alapul? Valóban lehetséges lenne, hogy a Tejútrendszernek időnként ilyen intergalaktikus jövevényei vannak? A válaszok keresése során a részletes csillagászati vizsgálatok és további, modernebb adatgyűjtés kiemelt szerepet kap a kutatók terveiben.